Održana tribina na temu: Saradnja izmedju lokalne uprave, nvo i građana odlučujuća za borbu protiv korupcije

Na tribini održanoj u sali Skupštine Opštine Bijelo Polje u organizaciji NVO „ Euromost“ svi učesnici su bili jednoglasni-saradnjom lokalne uprave, NVO i građana podići nivo svijesti o značaju transparetnosti rada lokalne uprave, vidljivosti procedura i dostupnosti istih građanima.

Moderator tribine bio je predsjednik NVO „ Euromost „ Almer Mekić. On je istakao značaj saradnje svih činilaca na unapređenju ukupnog ambijenta življenja u društvu bez korupcije i nepravilnosti u radu onih koji rade u lokalnoj upravi i javnim institucijama. Mekić je naglasio da je imao dobru saradnju i otvorenost lokalnog tima u realizaciji niza aktivnosti kojima se očigledno podigao nivo svijesti i javnosti u radu organa i službenika u lokalnoj upravi. 

Na samom početku rasprave glavna administratorka Opštine Bijelo Polje Marina Petrić upoznala je učesnike tribine o istorijatu procesa usvajanja legislative i njene praktične primjene, kao i saradnje između opština, Vlade Crne Gore, civilnog sektora i drugih institucija od značaja u procesu borbe protiv korupcije. Na lokalnom nivou donosen je Lokalni plan, kao najznačajniji  dokument koji definiše i tretira korake i aktivnosti u prevenciji svih mogućih oblika korupcije. Ostvarenje Lokanog plana prate godišnji akcioni planovi, kao i radne grupe, komisije i tijela formirana u ovu svrhu.

Saida Čikić sekretarka Sekretarijata za lokalnu upravu predstavila je Plan i izrazila zadovoljstvo da se isti realizuje po planiranoj dinamici. Opština Bijelo Polje je jedna od 7 lokalnih uprava u Crnoj Gori koja je usvojila plan i imenovala tim. Tim koji je formirao Predsjednik Opštine je multisektorski i zastupljene su osobe iz različitih segmenata društva koji su na posvećen način radili na pripremi i realizaciji plana. Od važnijih realizovanih aktivnosti  za prethodni dvogodišnji period, dostupni su besplatni brojevi građana za prijavu nepravilnosti u radu svih organa, javnih službi i  službenika. Takođe, instrukcije o načinu prijave korupcije su istaknuti na sajtu. Imamo uspostavljenu knjigu prijava za prijavu nepravilnosti u radu službenika, kutiju za žalbe, a sve istaknuto na vidnom mjestu u holu Opštine, zaključila je sekretarka Čikić.

Član tima za borbu protiv korupcije Mijomir Vojinović ukratko je napravio retospektivu do sada urađenog i realizovanog i istakao da je na lokalnom nivou urađeno sve šta je traženo sa državnog nivoa. Izrađena je dokumentacija, sastavljeni timovi, realizovane mnoge aktivnosti, tako da za to služimo kao primjer. Nedostaju prijavljeni slučajevi korupcije i to je malo po Vojinoviću zbunjujuće, jer građani intenzivno ponavljaju da ima korupcije ali nikako da i takav primjer i prijavu vidimo, istakao je Vojinović.

Odbornica u Skupštini Opštine Bojana Furtula se u svom izlaganju više osvrnula na djelovanje institucija u cilju prevencije, suzbijanju i indetifikovanju korupcije, kao i rezultatima tih procesa, a to jeste kažnjavanje tih pojava i počinioca. Smatrajući da se problem korupcije mora rješavati na državnom nivou, jer ako tako ne uredimo stvari, šta očekivati na lokalnom nivou, naglašava Furtula.

Zdravko Janjušević član Tima je istakao da je osnovna prepostavka da moramo sve uraditi i kvalitetno pripremiti teren da do korupcije ne dođe. Tim pomažemo i rukovodiocima u lokalnoj upravi da u zdravijem i uređenijem ambijentu rade, sa jasnom svijesti i kod njih i zaposlenih o štetnosti korupcije i njenim posledicama, istakao je Janjušević.

Tribina je bila korisna sa jasnom rezultantom o načinu borbe i prevencije uz otvoren dijalog na veoma važnu društvenu pojavu. Opština Bijelo Polje ima jasna stav da korupcija nije prihvatljiva u bilo kojem društvenom sektoru, a posebno u radu lokalnih rukovodilaca i službenika. Administrarorka Petrić je istakla da je naša lokalna samouprava otvorena za građane da na svaku informaciju mogu imati uvid i da mogu svaku nepravilnost prijaviti. Odgovorno tvrdim da svakodnevno radimo na jačanju transparentnosti i na jačanju kapaciteta lokalne uprave kao javnog servisa građana, istakla je Petrićka.

Opština Bijelo Polje poziva građane da učestvuju u svim procesima donošenja odluka na svaki dozvoljeni način, a shodno  Odluci o učešću građana u procesu donošenja odluka.  Predstavnici Opštine su naglasili da je građanski aktivizam veoma bitan, te da očekuju od građana učešće u javnim raspravama  prilikom donošenja svih važnih odluka pokrenutih bilo sa državnog ili lokalnog nivoa.