Na osnovu člana 35đ stav 1 tačka 5 Zakona o zaštiti i spašavanju ("Sl. list CG", br. 13/07, 05/08, 86/09, 32/11, 54/16, 146/21, 03/23), člana 53 stav 1 Zakona o šumama („Sl. list CG“, br. 77/24), člana 27 stav 1 tačka 20 Zakona o lokalnoj samoupravi ("Sl. list CG", br. 02/18, 34/19, 38/20, 50/22, 84/22), Opštinski tim za zaštitu i spašavanje opštine Bijelo Polje donosi:
N A R E D B U
Zabranjuje se:
1. Loženje vatre i ostavljanje zapaljivih predmeta na mjestima na kojima postoji povećana opasnost od izbijanja i širenja požara (u parkovima, putnim pojasevima i na drugim mjestima na kojima postoji sasušena trava, lišće i drugi lako zapaljivi predmeti i materije);
2. Loženje vatre i odlaganje predmeta koji mogu prouzrokovati širenje vatre na otvorenim površinama ( livade, pašnjaci, nisko rastinje, šume i šumsko zemlište);
3. Loženje vatre u blizini objekata, građevinskih područja, i drugih objekata koji mogu biti zahvaćeni požarom, kao što su energetske i telekomunikacione instalacije, saobraćajna infrastruktura, skladišta opasnih materija i poljoprivredni objekti;
4. Održavanje, paljenje ili ostavljanje vatre u područjima koja su u neposrednoj blizini poljoprivrednih parcela, i drugih poljoprivrednih površina, s ciljem zaštite plodova i usjeva od mogućih požara;
5. Paljenje smeća, komunalnog otpada i drugih zapaljivih materijala na otvorenom prostoru, uključujući upotrebu vatre za uništavanje otpada ili ostataka od rezidbe i čišćenja na imanjima;
6. Loženje vatre bez odgovarajuće opreme za gašenje i nadzora na mjestima koja nisu sigurna za ovakve aktivnosti.
Zadužuje seSlužba zaštite i spašavanja da:
- Preduzme hitne aktivnosti na utvrđivanju požarnih opasnosti na otvorenom na teritoriji opštine Bijelo Polje i u cilju efikasnog praćenja, identifikuje 'kritične tačke' na teritoriji Bijelog Polja i preduzme preventivne mere za njihovo smanjenje i eliminaciju rizika.
- U saradnji sa Komunalnom policijom, Sekretarijatom za inspekcijske poslove i Centrom bezbjednosti Bijelo Polje hitno formira Mobilni tim za dvadesetčetvoročasovni monitoring nad identifikovanim “kritičnim tačkama” visokog i srednjeg rizika od nastanka požara.
Zadužuju se Mjesne zajednice na teritoriji opštine Bijelo Polje da:
- Upozore mještane i informišu ih o zabranama loženja (organizovanje informativne kampanje – razgovori i sastanci sa mještanima i nadležnim službama za sprovođenje ove Naredbe uz dijeljenje protivpožarnih letaka i flajera), kako bi se smanjio rizik od nastanka požara.
- Posredstvom organizovanih požarnih dežurstava pruže podršku čuvarima šuma i šumskog zemljišta (lugarima), kao i da neposredno vrše monitoring na terenu nadležnosti mjesne zajednice;
- Da po izbijanju požara blagovremeno prijave počinica nadležnim službama za procesuiranje (CB Bijelo Polje, Komunalna policija).
Izuzeće od tačkeke 5 i 6 ove Naredbe:
Ukoliko poljoprivredno gazdinstvo, domaćinstvo ili pojedinac kojem je krajnje neophodno spaljivanje otpadi u cilju nužne pripreme poljoprivredne proizvodnje, dužno je sprovoditi paljenje u strogo kontrolisanim uslovima. To podrazumijeva obavezu obavještavanja predstavnika Mjesne zajednice, koji će u vidu zahtjeva dostaviti podatke Službi zaštite i spasavanja, kako bi isplanirali i odredili vrijeme paljenja, mjesto paljenja, način paljenja i uz obavezno prisustvo vatrogasca - spasioca iskontrolisati paljevinu u cilju spriječavanja daljeg širenja požara.
Evidencija o kontrolisanom paljenju u integralnoj formi Zahtjeva za kontrolisano paljenje, treba da sadrži:
- ime i prezime lica - domaćinstvo koje zahtijeva paljenje;
- datum i zahtijevano vrijeme i mjesto požara;
- razlog paljenja;
- kontakt telefon lica koje je odgovorno za paljenje.
Zadužuje se Služba zaštite i spašavanja da odobri, isplanira, organizuje, iskontroliše i iskoordinira svim aktivnostima po dostavljenom Zahtjevu za kontrolisano paljenje, a u cilju sprječavanja zagađenja životne sredine, suzbijanja mogućnosti širenja požara, da o tome vode evidenciju, kao i da o svim preduzetim aktivnostima po ovom pitanju, dostave mjesečni izvještaj Opštinskom timu za zaštitu i spašavanje. Izvještaj treba da sadrži sve protivpožarne aktivnosti preduzete od strane Službe zaštite i spašavanja za prethodni mjesec kvantitativno i kvalitativno opisane.
Protiv nesavjesnih počinilaca požara će se nakon operativnih radniji nadležnih organa, a shodno zakonskoj regulativi, podnijeti prekršajne ili krivične prijave.
Naredba stupa na snagu danom donošenja i objave na Zvaničnoj stranici Opštine Bijelo Polje i važi do 31. oktobra 2025. godine.
Petar Smolović
Rukovodilac Opštinskog tima za zaštitu i spašavanje Bijelo Polje