Održana javna tribina Mapiranje radona u Crnoj Gori i unapređenje nacionalnog sistema zaštite od njega

Danas je u sali SO Bijelo Polje održana javna tribina na temu Mapiranje radona u Crnoj Gori i unapređenje nacionalnog sistema zaštite od njega.

U okviru realizacije ovog projekta , govorili su profesorica fizike Marija Bogićević, član projekta, kao i član Misije OEBS-a u Crnoj Gori Srđan Ćetković. Cilj projekta je upoznavanje javnosti o tome šta je radon i kako zaštititi čovjeka od radona, odnosno prekomjerne koncentracije udisanja njega.

Bogićević je naglasila da ovaj projekat nije ekološki, već prvenstveno zdravstveni, jer radon kao prirodni radioaktivni gas, bez boje, mirisa i ukusa, ne možemo osjetiti nijednim od naših čula, već ga možemo izmjeriti.Ona je podsjetila da ovaj prirodni radioaktivni gas ulazi u naše prostorije iz zemljišta, odnosno stijena i na taj način, mi ga udišemo, a on može oštetiti ćeliju tkiva pluća. Radon se smatra prvim uzročnikom kancera pluća kod nepušača, a drugim kod pušača, kazala je Bogićević.

-Od septembra bi trebalo da počnemo realizaciju projekta, odnosno da se krene sa mjerenjima po terenu, odnosno stambenim jedinicama, gdje će se postavljati detektori radona, male plastične kutije, koje uopšte ne štete zdravlju. One nama daju informaciju o tome koja je koncentracija radona u datom stanu, navela je profesorica fizike.

Građani kod kojih se budu postavili detektori, iste bi trebalo da sačuvaju narednih 6 mjeseci i da ih ne pomjeraju kako bi bili precizni podaci o prisustvu radona. U suprotnom, kako navodi Bogićević, podaci ne bi bili validni.Nakon toga će se izraditi radonska mapa, koja će nam dati srednju godišnju koncentraciju radona na cijeloj teritoriji Crne Gore. Ako bude kritičnih tačaka, onda će se preduzeti mjere zaštite od prekomjerne količine udisanja ovog prirodnog radioaktivnog gasa. Najčešća mjera je provjetravanje stanova, kao i zatvaranje različitih otvora i pukotina na stanu, folijama" zaključila je Bogićević.