Održana sjednica Socijalnog savjeta

Socijalni  savjet Opštine Bijelo Polje na sjednici održanoj 02.11.2015. godine razmotrio je ulogu i značaj ženskog preduzetništva u razvoju lokalne zajednice i informaciju o vidovima i broju socijalnih davanja i dao predloge za obuhvatniji i kavitetniji nivo socijalne zaštite.

Po prvom pitanju istaknut je podatak da se u Crnoj Gori formalno u vlasništvu žena vodi 18,6% preduzeća, a da  6,1 % od toga faktički vode muškarci. U Bijelom Polju u vlasništvu žena vodi se 223 privredna subjekta(preduzeća i preduzetnice ) ili 18,6%. Najviše privrednih subjekata je u vasništvu žena u trgovini 60%, ugostiteljstvu 11,7% i ostalim uslugama10,8%. Ocijenjeno je da su razlozi njihovog manjeg učešća u vlasništvu: teret domaćinstva, nepovoljan privredni ambijent ,nedostatak znanja i informacija, a sa tim u vezi i samopouzdanja, neposjedovanje nekretnina u formlnom vasništvu radi obezbjeđenja hipoketarnih uslova za korišćenje kredita. S toga prdlažemo : da nadležne institucije na državnom i lokalnom nivou intezivnije rade na uklanjanju barijera i urđenju adekvat-nijeg zakonodavnog okvira, da krditne linije za žensko preduzetništvo budu povoljnije, da se bezpovratna sredstva za razvoj usmjeravaju prvenstveno na žensko preduzetništvo, da se promovišu sve djelatnosti u kojima bi žene mogle biti uključene u biznis, da se vrše potrebne osnovne obuke za osnivanje i vođenje preduzeća.

Informacijom o socijalnim davanjima bilansirana su sva socijalna davanja iz sedam izvora: Centra za socijalni rad, Zavoda za zapošljavanje,Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Fonda penzijskog  i invalidskog osiguranja, Udruženja penzionera, Crvenog krsta i budžeta Opštine Bijelo Polje sa ukupno 17 vidova davanja kojima je obuhvaćeno 14.000 korisnika odnosno 30,4% stanovništva Bijelog Polja. Godišnji  iznos od 5,7 miliona eura socijalnih davanja obezbjeđuje prosječno socijalno davanje po 1 stanovniku od 410,00 eura.

Zaključcima povodom razmatranja ove invormacije predloženo je: da se preko Crvenog krsta za ove namjene plasiraju svi viškovi prehrabenih i artikala široke potrošnje kako iz privrede tako iz domaćinstva, da se dio vanrednih finansijskih prihoda pravnih i fizičkih lica koji su se usmjeravali za razne vidove promocija, usmjere za pomoć licima u stanju socijalne nevolje, a koja nijesu u stanju da zaradom ili na drugi način zadovolje najosnovnije egzistencijalne porebe( sponzorstva umjesto daća i slično), da se za takva lica izuči mogućnost organizovanja narodne kuhinje, banke hrane, da se ostvari veća koordinacija između davalaca materijalno finansijskih sredstava za ove namjene s ciljem što pravičnije raspodjele sredstava koja se izdvajaju za ove namjene, da se permanentno preispituje cjelishodnost normativnih rješenja i postupka , stoji u saopštenju Socijalnog  savjeta Opštine Bijelo Polje.