Izložba Titanik – Karpatija, u kojoj je prikazan put i krah najčuvenijeg putničkog broda u istoriji, kao i “život” broda koji je jedini pritekao u pomoć Titaniku, otvorena je sinoć u bjelopoljskom Centru za kulturu.
Autori izložbe su Nikša Mendeš i Slobodan Novković.
Brod Karpatija plovio je na liniji Njujork – Rijeka, odnosno Hrvatska, tada Austro-Ugarska.
- Osim potonuća Titanika, izložba prikazuje i sudbine hrvatskih pomoraca i putnika na oba broda, sudbine porodica stradalih, ali i rijetkih preživjelih putnika iz Hrvatske, objasnio je pisac Kemal Musić na otvaranju izložbe.
Musić je podsjetio da je, prema izvorima, oko 40 putnika s područja Austro-Ugarske Monarhije kupilo kartu za Titanik, a svega je troje preživjelo brodolom.
- Posebna pažnja na izložbi se pridaje Josipu Caru, članu posade Karpatije, no ističu se i drugi pomorci iz Hrvatske kao članovi posade tog broda. Pored postera na hrvatskom i engleskom jeziku, koji prikazuju istoriju riječke luke i prekookeanskih putovanja, ovdje je predstavljena i replika spasilačkog prsluka s parobroda Titanik, kazao je Musić.
Ljubitelje Titanika i istorije, Musić je pozvao da dođu u Centar za kulturu, prisjete se ove drame i saznaju nešto novo.
Organizatori izložbe su Savez Crnogoraca Hrvatske, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i bjelopoljski Centar za kulturu.
Pored Bijelog Polja, izložba će biti prikazana i u Mojkovcu, Šavniku i Nikšiću.
Radio Bijelo Polje