Promjena ekološke svijesti kod građana je ključna za kvalitetno upravljane otpadom

Opština Bijelo Polje je na osnovu Državnog plana za upravljanje otpadom donijela Lokalni plan upravljanja komunalnim i neopasnim građevinskim otpadom kojim smo definisali sve ono što podrazumjeva uvođenje novog cirkularnog načina upravljanja otpadom, rekao je Jasmin Ćorović, sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj Opštine Bijelo Polje na informativno – edukativnoj radionici o jačanju ekološke svijesti sa posebnim akcentom na odvajanje komunalnog otpada, koja je održana u Bijelom Polju.

-Do sada je važio jedan neodrživi princip u načinu upravljanja otpadom koji se nazivao linearni pristup što je podrazumijevalo da se određeni resursi uzmu i iskoriste, a da se taj otpad odbaci odnosno odloži. Takav način i princip je neodrživ. Sa novim državnim i lokalnin planom pristupilio se modelu cirkularnog razmišljanja, odnosno da se resurs uzme napravi proizvod, a taj otpad ponovo tretira kao resurs. Lokalni plan iz ove oblasti donesen za period od četiri godine i već smo počeli sa određenom realizacijom. U Skupštini opštine Bijelo Polje je donesena Odluka o načinu odvojenog sakupljanja komunalnog otpada radi dalje obrade. Da bi ova odluka zaživjela potrebno je promijeniti naše običaje i navike, kada je u pitanju odlaganje otpada, istakao je Ćorović i dodao dobru saradnju sa NVO sektorom, mjesnim zajednicama, napominjići i da je realizovan serijal emisija ,,Eko zona“ na Radiju Bijelo Polje.

Predstavnica Ministarstva održivog razvoja i turizma Branka Milašinović kazala je da Vlada Crne Gore ulaže velike napore da se sistem odvojenog sakupljanja otpada uvede na kvalitetan način.

-Zahvaljujući opštinama kao što je Bijelo Polje na dobrom smo putu da ovaj problem riješimo. Opština Bijelo Polje ima zaokruženu pravnu regulativu, izuzev akta za građevinski otpad, ali će i to sigurno brzo biti riješeno i potrebno je poboljšanje infrastrukture, što će takođe biti urađeno, naglasila je Milašinović.

Magistar bioloških nauka Rita Barjaktarović kazala je da je posebno značajno što Opština Bijelo Polje ima budžetsku liniju koja promoviše ne samo NVO sektor, nego i sve zinteresovane strane u ovom zajedničkom poslu podizanja ekološke svijesti kod građana.

-Bitno je da imamo i tematske i normativne akte koji stvaraju osnov za upravljane otpadom. Kada je riječ o tematskim aktima a to su Strategija za upravljanje otpadom do 2030 godine i Državni plan za upravljane otpadom koji važi do 2020 godine, a koji je tokom ove godine marao da bude izmijenjen i dopunjen, čime su stvoreni strateški preduslovi i politike za upravljane otpadom. Lokalni planovi iz ove oblast su takođe važni dokumenti koje treba da donesu sve lokalne samouprave. Od 23 lokalne samouprave ovaj plan ima 21, a naravno da je i Bijelo Polje među opštinama koje imaju ovaj dokument, objasnila je Barjaktarović.

Na radionici je govorila i profesorica biologije u barskoj OŠ ,,Jugoslavija“ Mirijana Vučinić.

Podsjetimo da je planirano da Regionalna deponija za upravlanje komunalnm otpadom bude sagrađena u Bijelom Polju.