Održan seminar o slobodnom pristupu informacijama

 

Uprava za kadrove u saradnji sa Misijom OEBS-a u Crnoj Gori i Agencijom za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, organizovala je juče u Bijelom Polju seminar za zaposlene u lokalnim upravama sa sjevera. Seminar je organizovan u okviru OEBS-ovog projekta Podrška primjeni zakona o slobodnom pristupu informacijama, koje finansiraju vlade Švajcarske, Holandije i Češke. Član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodnom pristupu informacijama Radenko Lacmanović, naglasio je da je pravo javnosti da zna ali da se mora ograničiti pristup dijelu informacija.

-Zbog toga želimo da snažno afirmišemo neke nove institute u ovom zakonu, kao što su proaktivno objavljivanje informacija, odnosno da organi sami objavljuju informacije koje su u njihovom posjedu, ali i da sačinjavaju i redovno ažuriraju vodič za slobodan pristup informacijama koje objavljuju na svom sajtu, istakao je Lacmanović.

On je dodao da je pravo javnosti da zna, ali se ipak mora ograničiti pristup nekim informacijama ili nekom dijelu te informacije.

–Seminarom želimo da afirmišemo preovlađujući javni interes koji ovaj zakon sadrži i ukažemo na razloge ograničenja pristupa pojedinim informacijama. Crna gora se ovim zakonom svrstala u red zemalja sa najkraćom listom informacija kojima se pristup može ograničiti, naglasio je Lacmanović.

Šefica medijskog programa OEBS-a u Crnoj Gori Okasana Poluga naglasila je da novi zakon sadrži iskustva stečena tokom predhodnog zakonskog akta.

-OEBS se zalaže za slobodan pristup građana informacijama, što je važno sredstvo za demokratizaciju društva i osnaživanje građana u donošenju odluka. Posebno je važan u domenu borbe protiv korupcije što je jedan od prioriteta Crne Gore, kazala je Poluga, dodajući da, nažalost, i dalje ima problema u inplementaciji ovog zakona jer državni službenici imaju problema sa interpretacijom zakona ili pojedinoih odredbi. -Ima veliki broj žalbi što dokazuje da je i dalje potrebno razjasniti određene detalje ovog zakona, naglasila je Poluga.

Član radne grupe za izradu zakona i član državne komisije za kontrolu javnih nabavki Tomo Miljić, istakao je da je zakonom svim domaćim i stranim pravnim i fizičkim licima omogućen slobodan pristup informacijama. I to, kako je rekao, bez bilo kakvog uslovljavanja ili iznošenja razloga zašto se neka informacija traži od orgala vlasti.

-Zakon je, prije svega u službi javnosti, jer daje mogućnost da svi saznaju kako rade organi vlasti i da svi vrše kontrolnu funkciju. Tako se na objektivan način vrši demokratska kontrola vlasti i zakon doprinosi transparentnosti rada organa vlasti, njenoj ažurnosti i kvalitetu, istakao je Miljić.