Poštovani sugrađani, uvaženi učesnici Narodno-oslobodilačke borbe, predstavnici medija koji ove značajne datume na pravi način branite od zaborava.
Danas smo se okupili uz osjećanje neizrecivog poštovanja i zahvalnosti našim herojskim precima koji su nam omogućili privilegiju i čast. Danas na dan velikog jubileja - sedam decenija pobjede nad fašizmom, stojimo rame uz rame sa svim snagama demokratije i slobodnog i prosperitetnog svijeta, jednako gordo kao i predstavnici najjačih država među saveznicima u drugom svjetskom ratu.
Istorija čovječanstva nas uči da ni jedan čovjek ne predstavlja ni čisto svijetlo niti potpunu tamu, već su svakom od nas ti tonovi miješaju kao struje u vodi. Ova misao koja objašnjava suštinu svakog čovjeka, jednako se može odnositi na narode i nacije. Tako se dogodilo da prije vise od sedamdeset godina društvene strukture velikih naroda, predstavnika blistavih civilizacija Njemačke, Italije, Japana podlegnu strujama mračnih . dehumanizovanih ideologija i pokrenu drugi svjetski rat, naj-apokalip-tičniji dogadaj u istoriji civilizacije. Tokom ratnog sukoba u kojem su se na jednoj strani našli nosioci autoritarizma, a na drugoj strani humani savez koji je branio čovječanstvo i koji im je bio suprotstavljen, pale su mnoge žrtve i pretprljena su ogromna razaranja. Veliku cijenu u ljudskim životima koja je plaćena u odluču-jućoj borbi za vrijednosti moderne civilizacije ni danas nije moguće tačno odrediti.
Procjene govore da je stradalo više od 50 miliona ljudi. Deveti maj – Dan pobjede nad fašizmom i dan evr.ope danas proslavljamo u znaku svakodnevnih strmljenja ka očuvanju demokratskog društva jednakosti, socijalne pravde, uravnoteženih preduslova i šansi za prosperitetanživot svakog poj,edinca i po1rodice.
Moramo se podsjetiti da su ratn.i uspjesi fašističke koalicije od 1939-te do 1941 bili više nego zastrašujući. Gotovo čitav tadašnji slobodni svijet bio je na koljenima, pa ipak to nije spriječilo crnu goru da 13. jula odigne opštenarodni ustanak, jedini takav primjer u tom bezumnom ratu.
Da li je onda čudno što velika većina svjetskih i doamćih istoričara smatra Narodnooslobodilačku borbu jednim od najznačajnijih pokreta Drugog svjetskog rata. Da li je neobično što je u tim prelomnim istorijskom događajima naše Bijelo Polje, postalo - grad heroj. Potpuno je jasno da nije, a takva hrabost i odricanje se nikada ne mogu niti smiju zaboraviti. I danas te herojske legije, predvoeđene sa 6 narodnih heroja, koračaju našim sjećanjima i hrabre i podučavaju da nema većeg bogatstva od naše sloge, da nema cilja ni ideala koji zajedno ne mozemo dosegnuti na dobrobit generacija koje će tek doći.
Čini se jednako bitnim što se priroda Narodnooslobodilačkog rata nije iscrpljivala isključivo kroz borbu protiv stranih zavojevača, nego je istovremeno stremila bitnom društvenom i političkom preobražaju - revoluciji, što je rezultiralo epohalnim istorijskim progresom. Antifašističko opredjeljenje ujedinjene Evrope izražava se u drugim oblicima i danas, sistemski preko evropskih standarda koji utvrđuju vladavinu prava i zaštitu ugroženih pojedinaca i manjina na svakom dijelu njene teritorije, a na praktično-politickom planu Evropa pokazuje primjer ujedinjavanja demokratskih snaga kada god zaprijeti opasnost rekonvalescencije profašističkog razmišljanja. Tim prije, ovaj jubilej sedamdeset godina od pobjede nao fašizmom predstavlja priliku i obavezu, da se odavanjem počasti stradalima, istakne opredjeljenje i orjentacija za očuvanje svih tekovina ostvarenih tom veličanstvenom borbom i pobjedom.
Iako je za nas u Crnoj Gori i Bijelom Polju, poslednjih pola vijeka 9. maj nesporno bio dan pobjede, jer je tog dana 1945. godine određena naša sudbina za naredne vjekove, uvijek smo bili svjesni da čak i dobijenim ratom ne završavaju sve njegove bitke. Upravo zbog te svijesti smo, u ne tako davnoj prošlosti dobili najvažniju od svih bitaka crnogorskog savremenog doba.
Prvi put u svojoj istoriji Crna Gora je pobijedila time što je odbila da učestvuje u nekom ratu. Ta pobjeda je jednako bitna kao ona ciji jubilej danas proslavljamo i njome se jednako ponosimo upravo zbog toga što je izgrađena na matrici antifašističkih ideja i ideal.a.
Za mnoge evropljane 9. maj je dan kada je začeta ideja o novoj ujedinjenoj Evropi, ideja koja je trasirala budućnost Evrope u poslednjih pola vijeka a i u mnogim narednim. Vi ste poštovani učesnici NOB-a posebno zaslužni što o tome u slobodi možemo da govorimo danas, i mi smo tu da to pamtimo.
Danas ovdje različite organizacije, udruženja i političke partije, najbolje govore o tome da Bijelo Polje pamti i zna da cijeni univerzalne vrijednosti. Možda se razlikujemo u tome kako vidimo načine za ostvarenje određenih ciljeva, ali uvijek pokazujemo da su nam krucijalni ciljevi isti i upravo to je najveći garant naše buducnosti.
Našim borcima u nezaborav, ovdje u Bijelom Polju na današnji dan polažemo vijence i oodajemo počast.
Sretan Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope!
Živjeli!